Subskrybuj
Zapraszamy do skorzystania z naszego newslletera.
captcha 
Będziemy powiadamiać Ciebie o nowościach na stronie.

Projekt "Razem bezpieczniej" -podsumowanie 2024

Tematem projektu było „Bezpieczństwo w szkole i na drodze w Giżycku”. Główny celem podnoszenie świadomości na temat społecznych zagrożeń bezpieczeństwa w wymiarze lokalnym i skutecznych metod ich zapobiegania. Realizatorem projektu była Gmina Miejska Giżycko. Partnerzy: Centrum Profilaktyki Uzależnień w Giżycku, Giżycki Uniwersytet III wieku oraz Komenda Powiatowa Policji. Grupą docelową byli uczniowie giżyckich szkół, nauczyciele, seniorzy oraz mieszkańcy miasta Giżycko. Rządowy program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka. Całkowity koszt projektu to 31102,00zł. Kwota dotacji 24882,00zł.

 

Raport z działań RZĄDOWEGO  PROGRAMU OGRANICZANIA  PRZESTĘPCZOŚCI  i ASPOŁECZNYCH  ZACHOWAŃ  „RAZEM BEZPIECZNIEJ” im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024

 

W roku 2022r. w miesiącach, listopad i grudzień został przeprowadzony projekt pt. „Bezpiecznie w szkole i na drodze w Giżycku”.   Głównym  celem projektu było podniesienie świadomości uczestnikom na temat społecznych zagrożeń bezpieczeństwa w wymiarze lokalnym i skutecznych metod ich zapobiegania.  Realizatorem projektu była Gmina Miejska Giżycko. Natomiast partnerami, Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku, Giżycki Uniwersytet III Wieku oraz Komenda  Powiatowa Policji w Giżycku.  Działaniami Objęto dzieci z dwóch giżyckich szkół; Szkoła Podstawowa nr 3 oraz Szkoła Podstawowa nr 7.  W środowisku dorosłych objęto nauczycieli z rożnych szkół podstawowych w Giżycku, seniorów z Giżyckiego Uniwersytetu III Wieku oraz mieszkańców miasta Giżycka.

Kwota dotacji to 24882,00 sł.  Natomiast koszt projektu wyniósł 31102,00 zł.

Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku w początkowym etapie projektu wspólnie z partnerami przeprowadziło kampanię informacyjną skierowaną do dzieci i młodzieży z giżyckich szkół r, rodzin i nauczycieli na stronach centrum i miasta oraz przygotowało niezbędną dokumentację do przeprowadzenia projektu.

W ramach realizowanych działań przeprowadzono w dwóch w szkołach (SP nr 3 i 7 w Giżycku)  program profilaktyczny NOE – 5 realizacji. Program profilaktyczny DEBATA – 6 realizacji, oraz 1 szkolenie dla nauczycieli i pedagogów (działaniami objęto różne szkoły podstawowe), którego tematyką była profilaktyka alkoholowa i narkomania.

Zakupiono materiały Kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Były to materiały profilaktyczne w formie ulotek i plakatów - Narkotyki to mnie nie kręci - 2000 szt., uzależnienia behawioralne – 2000 szt. Materiały zostały wykorzystane przez pedagogów giżyckich szkół podstawowych do pracy z uczniami, rodzicami i opiekunami. 

Na terenie Giżycka zrealizowano działania  „Bądź bezpieczny na drodze”. W tym zakresie zakupiono odblaski, ulotki, plakaty i alko testy. Materiały zostały wykorzystanie do działań profilaktycznych we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Giżycku. W trakcie spotkań profilaktycznych z uczniami oraz studentami Giżyckiego Uniwersytetu III Wieku omawiano zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i przekazywano powyższe materiały.  

Rezultaty wykonywanych zadań sprawdzono poprzez ankiety, które wykonano  przed, jak i po realizowanych działaniach.  Badanami objęto 200 uczniów z klas 6-7 Szkoły Podstawowej nr 3 i 7 w Giżycku  oraz 11 nauczycieli (pedagogów) z giżyckich szkół podstawowych.  

Na podstawie przeprowadzonych ankiet po realizacji projektu dot. uczniów wynika, że  przeprowadzone działania profilaktyczne pozwoliły na zwiększenie świadomości wśród dzieci i  młodzieży na temat szkodliwości sięgania po alkohol i rożne substancje psychoaktywne. 139 uczniów  wykazało w ankiecie, że mają świadomość o szkodliwości  picia alkoholu i wiedzą, że prowadzi to do  uzależnienia i niszczy życie człowieka. Ponadto 130 badanych zaznaczyło, że jeszcze nigdy nie próbowało napojów alkoholowych. Natomiast 44 osoby przyznały, że próbowało palić papierosy, 11 osób inne używki, a 110 ankietowanych, że  nigdy nie zażywało jakichkolwiek środków odurzających.  111 badanych uczniów wykazało, że czuje się bezpiecznie w swojej szkole. Jak wynika z ankiety, uczestnicy projektu nabyli właściwych postaw w tym zakresie oraz umiejętności właściwego reagowania w sytuacjach niebezpiecznych. Wszyscy ankietowani (200 osób) wykazali potrzebę informowania o problemach dorosłych. Nastąpiła również poprawa w relacjach dziecko - rodzic(opiekun) - nauczyciel.  Uczniowie wyrazili chęć szukania pomocy nie tylko u rodzica ale także u nauczycieli i pedagogów. Na 200 osób, 45 zaznaczyło, że w przypadku pojawienia się problemów powiadomi rodziców, 13-kolegę, 93 -pedagoga/nauczyciela/dyrektora, 25-inne osoby. Ponadto ankietowani uczniowie wyrazili zdanie o pozytywnych skutkach prowadzonych działań profilaktycznych organizowanych przez grono pedagogiczne czy inne instytucje. 69 osób wykazało potrzebę organizowania spotkań z gronem pedagogicznym, lekarzem itp. 42- wyraziło chęć zwiększenia ilości spotkań profilaktycznych na godzinach wychowawczych,

Natomiast przeprowadzona ankieta dla nauczycieli pokazuje, że ankietowani widzą problemy z zażywaniem alkoholu czy innych środków psychoaktywnych, 9 osób zaznaczyło, że zauważa wśród uczniów  przedmiotowy problem.  Jednak posiadają  oni wiedzę na temat reagowania w tym zakresie, wiedzą  gdzie szukać pomocy i które instytucje zajmują się danym problemem- 11 osób wykazało wiedzę prawną oraz znajomość instytucji zajmujących się pomocą dzieciom i młodzieży.  I tak jak w przypadku ankietowanych uczniów,  nauczyciele uważają (11 ankietowanych), że działania profilaktyczne, w tym apele  prowadzone między innymi  przez grono pedagogiczne mają pozytywne skutki w działaniach na rzecz bezpieczeństwa i przeciwdziałaniu różnym zagrożeniom wynikającym z zażywania środków odurzających.        

Nastąpił też wzrost świadomości bezpiecznego zachowania się na drogach wszystkich uczestniczących w projekcie pt. Bądź bezpieczny na drodze”. W działaniach uczestnicy poznali wszelkie zasady prawidłowego poruszania się  w ruchu drogowym i stosowania elementów odblaskowych.  Ponadto w trakcie działań otrzymali  elementy odblaskowe, które pozwolą być  widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego.

Projekt Razem Bezpieczniej miał znaczący wpływ na poziom wiedzy  na temat bezpiecznych zachowań oraz przestrzegania porządku publicznego. Zdaniem ankietowanych  (ankietę przeprowadzono po zakończeniu działań wśród osób, które brały udział w projekcie „Bądź widoczny na drodze” -100 osób) uczestnictwo w programie podniosło poziom ich wiedzy na problemy poruszane w projekcie. Wszystkie osoby w ankiecie zaznaczyły wzrost poziomu wiedzy na temat bezpieczeństwa i porządku publicznego – 60 % badanych wykazało, że uczestnictwo w programie  miało wpływ na ich poziom wiedzy w znacznym stopniu, a 40 % bardzo wysokim. Podobnie zdanie wyrazili w ocenie poziomu wiedzy na temat odpowiedzialności prawnej w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego. 65% badanych wykazało bardzo wysoki poziom poczucia bezpieczeństwa w swoich okolicach po zmroku.   

               

 

Jesteś tutaj: