Subskrybuj
Zapraszamy do skorzystania z naszego newslletera.
captcha 
Będziemy powiadamiać Ciebie o nowościach na stronie.

Giżycki Uniwersytet III Wieku

1 urodziny Radia SoVo

11 grudnia – pierwsze urodziny portalu www.radiosovo.pl 
 
W sobotę 11 grudnia minął  dokładnie rok od pierwszej odsłony portalu. Radiosovo.pl – to miejsce niezwykłe i  jedyne na świecie o takiej skali i rozmachu. Audycje i materiały wideo tworzy tam 160 dziennikarzy - amatorów z całej Polski. Połowa z nich to osoby z niepełnosprawnością intelektualną, a druga połowa – seniorzy. Radio SoVo uczy, bawi i w sposób niebanalny pozwala podnosić kompetencje cyfrowe.  
 
 Portal www.radiosovo.pl w liczbach 
20 000 unikalnych użytkowników 
160 dziennikarzy – amatorów 
15 oddziałów senioralnych (Kołobrzeg, Gniew, Giżycko, Olsztyn, Środa Wlk., Kłobuck, Bytom, Bydgoszcz, Nysa, Świdnica, Sanok, Krosno, Łódź, Legionowo) 
15 oddziałów z osobami z niepełnosprawnością intelektualną (Gdańsk, Tczew, Biskupiec, Bytom, Koło, Jarosław, Wyszków, Nidzica, Warszawa, Otwock, Żory, Rymanów, Warszawa, Poznań, Kędzierzyn Koźle) 
7 min. 30 sek. – średni czas zaangażowania użytkownika portalu 
445 audycji podcastowych 
110 materiałów w Bibliotece 
70 materiałów wideo 
16 list przebojów 
 
Portal www.radiosovo.pl jest sercem projektu „SoVo – dostępne radio internetowe”. Projekt wystartował na początku 2020 roku i realizowany jest z grantu pochodzącego z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.  
Radio SoVo w obecnym kształcie wywodzi się z dobrej praktyki, którą zapoczątkowało Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) ponad dekadę temu.  
Obecny projekt realizowany jest w partnerstwie trzech organizacji: Fundacja Pro Cultura (lider), PSONI oraz Fundacja Zaczyn, a docelowo jego odbiorcami będzie ponad 5 tys. osób.  
Na www.radiosovo.pl znajdziemy audycje podcastowe, listy przebojów oraz materiały wideo tworzone przez dziennikarzy - amatorów z całej Polski.   
Treści na portal przygotowywane są w 30 oddziałach Radia SoVo: 15 senioralnych – działających przy Uniwersytetach Trzeciego Wieku oraz 15 utworzonych przy kołach PSONI, w których działają osoby z niepełnosprawnością intelektualną.   
Każdy oddział wyposażono w nowoczesny sprzęt (m. in. komputery, miksery, mikrofony, kamery, tablety, dyktafony)  – słowem wszystko co jest potrzebne do realizacji profesjonalnego radia. Zadbano także o szkolenia z warsztatu dziennikarskiego, emisji głosu, praw autorskich oraz montażu audio i wideo. 
Portal to także obszerna Biblioteka podzielona na 9 działów tematycznych, a w niej m. in. opracowania, poradniki oraz materiały tworzone przez specjalistów i ekspertów, które w przystępny sposób pomagają poruszać się w gąszczu cyfrowej rzeczywistości.     
Radio SoVo to również otwarte i zamknięte szkolenia z zakresu podnoszenia kompetencji cyfrowych. Uczestnicy mogą zdobyć praktyczne umiejętności oraz poszerzyć swoją wiedzę w zakresie korzystania z Internetu, w tym m. in.: utrzymywania relacji z bliskimi, dbałości o prywatność, wyszukiwania informacji, e-płatności, czy też aplikacji mobilnych na smartfony.  
Od listopada 2021 roku w ramach projektu wystartowała Akademia Seniora SoVo, czyli cykliczne, bezpłatne wykłady online dla osób w wieku 55+. Może w nich uczestniczyć każdy, kto się zarejestruje. Łącznie odbędzie się 80 webinariów.  
 
W Giżycku redakcję Radia Sovo tworzą : Jola Brzuszkiewicz - lider, Grażyna Pelc, Iwona Napieracz, Ewa Ostrowska, Mariusz Kuncer, Zygmunt Soberski.
 
 
Przypominamy audycje naszego giżyckiego oddziału. Poniżej linki:

Pomorsujemy? Poznajcie Klub Morsów „Zimny Ptak Giżycko”

 

Przetwory: odrobina lata zamknięta w słoiczku

https://radiosovo.pl/odrobina-lata-zamknieta-w-sloiczku/

Z wizytą w porcie – o statkach i rejsach wodnych. Żegluga Mazurska w Giżycku

https://radiosovo.pl/wszytko-co-powinniscie-wiedziec-o-statkach-i-rejsach-wodnych-zegluga-mazurska-port-w-gizycku/

Most obrotowy w Giżycku – zabytek niezwykły

https://radiosovo.pl/most-zwodzony-w-gizycku/

Smaki Mazur. Wszystko co chcielibyście wiedzieć o mazurskich, rybnych specjałach

https://radiosovo.pl/smaki-mazur-wszystko-co-chcielibyscie-wiedziec-o-mazurskich-rybnych-specjalach-do-wydania/

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych – czego życzymy seniorom w dniu ich święta?

https://radiosovo.pl/swiatowy-dzien-dziadkow-i-osob-starszych-piknik-w-gizycku/

 
Jesteś tutaj: