Subskrybuj
Zapraszamy do skorzystania z naszego newslletera.
captcha 
Będziemy powiadamiać Ciebie o nowościach na stronie.

INTERREG V-A Litwa - Polska

Seniorzy z Giżycka uczą się i integrują

 Kilkuletnia współpraca Giżyckiego UTW  i partnerów z Alytusa zaowocowała projektem, który ma na celu integrację między seniorami polskimi i litewskim zapobiegającą wykluczeniu społecznemu tej grupy wiekowej.

Już od kwietnia prowadzonych jest szereg działań z udziałem studentów Giżyckiego Uniwersytetu III Wieku i seniorów z Alytusa. W celu zapewnienia lepszej komunikacji, zorganizowane zostały dwa intensywne kursy językowe. W dniach 22-27 kwietnia 20-osobowa grupa GUTW uczyła się języka litewskiego w Alytusie, a  w dniach 13-18 maja 20-osobowa grupa seniorów z Alytusa przyjechała do Giżycka, by zapoznać się z podstawami języka polskiego. Oczywiście pięć dni nauki stanowi dopiero początek znajomości danego języka, ale na pewno ułatwiający kolejne spotkania. W dniach 13-15 maja 10-osobowa grupa z Alytusa wraz z 10 osobami z Giżyckiego UTW wzięła udział w programie promującym zdrowy tryb życia. Seniorzy mieli zajęcia korekcyjno-ruchowe na sali gimnastycznej, w plenerze, na basenie – i… nawet na wodzie, gdyż była  możliwość popływania kajakami i rowerkami wodnymi  po naszych mazurskich jeziorach. Dodatkowo seniorzy wzięli udział w Przeglądzie Aktywności III Młodości, prezentując własne talenty i nabyte w obu uczelniach umiejętności.

W dniach 19-21 sierpnia zorganizowane zostało kolejne spotkanie – ponownie w Giżycku. Łącznie 20 seniorów wzięło udział w programie rekreacyjnym połączonym z terenowymi warsztatami historyczno-ekologicznymi.  Dzięki temu wydarzeniu litewscy seniorzy dogłębniej poznali nasze miasto i region, a seniorzy z Giżycka mogli dodatkowo spróbować swoich sił w trudnym języku litewskim.

Na jesienno-zimowe miesiące zaplanowano kolejne działania – szkolenia językowe, komputerowe i zajęcia psychologiczno-gerontologiczne. Seniorzy z Giżycka wezmą też udział w dwóch wyjazdach do Alytusa.

 

Działania realizowane są w ramach projektu „Włączenie społeczne osób zagrożonych wykluczeniem w miastach Alytus i Giżycko” przez Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej  i Szkołę Zawodową dla dorosłych i młodzieży w Alytusie w ramach programu INTERREG LIETUVA – POLSKA.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jesteś tutaj: