Subskrybuj
Zapraszamy do skorzystania z naszego newslletera.
captcha 
Będziemy powiadamiać Ciebie o nowościach na stronie.

Wojewódzka konferencja "Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie" - 27.06.2012

O stereotypach i opiniach związanych ze zjawiskiem przemocy rozmawiano podczas konferencji pt. "Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie". W  konferencji uczestniczyła Ewa Ostrowska - dyrektor Centrum Profilaktyki.

 

 

Celem konferencji było zapoznanie uczestników z praktycznymi zagadnieniami związanymi z realizacją zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie w województwie warmińsko-mazurskim. Na konferencji przedstawiono sprawozdanie z realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w województwie warmińsko-mazurskim w latach 2008-2011, realizację programów oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie w latach 2009-2010, omówiono procedurę postępowania pracownika socjalnego przy wykonywaniu czynności odebrania dziecka z rodziny w sytuacji bezpośredniego zagrożenia jego życia lub zdrowia w związku z przemocą w rodzinie oraz procedurę "Niebieskie Karty" wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r. w sprawie procedury "Niebieskie Karty" oraz wzorów formularzy "Niebieska Karta". Ponadto w czasie spotkania odbyły się prezentacje dobrych praktyk przedstawione przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Węgorzewie, które w 2011 r. zrealizowało projekt "Czas na zmiany" w ramach Programu Osłonowego pn. ?Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nidzicy, który w 2011 r. realizował w ramach Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań RAZEM BEZPIECZNIEJ projekt "STOP Przemocy w Rodzinie!" i w 2012 r. realizuje projekt "STOP Przemocy w Rodzinie II". Swoją działalność zaprezentował również Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Olsztynie. W toku konferencji przeprowadzono panel dyskusyjny z udziałem ekspertów - wybranych członków Wojewódzkiego Zespołu ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Uczestnikami konferencji byli przedstawiciele samorządów, przewodniczący i członkowie zespołów interdyscyplinarnych, dyrektorzy/kierownicy i pracownicy powiatowych centrów pomocy rodzinie oraz ośrodków pomocy społecznej, przedstawiciele policji, sądów, oświaty, ochrony zdrowia, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych i organizacji pozarządowych z terenu województwa warmińsko-mazurskiego.

Z danych dotyczących realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie wynika, że w województwie warmińsko-mazurskim w 2011 roku ze wsparcia świadczonego w instytucjach pomagających ofiarom przemocy w rodzinie skorzystało łącznie 3.115 osób, 4.675 osobom - ofiarom przemocy udzielono pomocy w formie interwencji kryzysowej.

 

Jesteś tutaj: