Na ile decydujemy sami, czyli algorytmy w sieci | 19 sierpnia, godz. 14.00
To co wydawało się być wizją przyszłości, stało częścią naszej rzeczywistości. Nowe technologie i narzędzia do komunikowania się online już dziś tworzą przestrzeń edukacji. Ale czy jesteśmy świadomi, gdzie kończy się nasza sprawczość, a zaczyna się świat, w którym to sztuczna inteligencja przejmuje kontrolę nad naszymi działaniami i wyborami?
Do udziału w warsztatach zapraszamy uczniów i uczennice szkół ponadpodstawowych. Chcemy dyskutować o nowoczesnych technologiach opartych na działaniu algorytmów, a zwłaszcza systemach zautomatyzowanego podejmowania decyzji i sztucznej inteligencji. Zastanowimy się, czy dzięki algorytmom możemy podejmować lepsze decyzje oraz w jaki sposób w życiu szkolnym wykorzystać umiejętności poruszania się po świecie rządzonym przez algorytmy. Warsztaty będą też dobrą okazją, aby udoskonalić umiejętności dyskutowania, argumentowania i prezentowania własnych poglądów.
Scenariusz warsztatu został stworzony we współpracy z młodzieżowymi ekspertami specjalnie na konferencję Pokazać – Przekazać 2020.
Zapisz się »
Spotkanie online potrwa 2 godziny zegarowe.
Maja Gawryołek-Osińska – absolwentka filozofii ze specjalizacją filozofia nauki. Trenerka w Centrum Nauki Kopernik, animatorka, nauczycielka akademicka. Prowadzi zajęcia w zakresie efektywnego uczenia się, technik pamięci, retoryki, podstaw logicznego myślenia, filozofii twórczości oraz dydaktyki pracy metodą dociekań filozoficznych dla dzieci i młodzieży.
Karolina Grzegorzak – absolwentka studiów filologicznych, zarządzania ludźmi oraz szkoły trenerskiej STOP. Trenerka i koordynatorka, od 2018 roku związana z Pracownią Edukacji Centrum Nauki Kopernik. Od wielu lat zaangażowana zawodowo w działania sektora pozarządowego. Współpracowała m.in. z Polską Akcją Humanitarną, Fundacją Szkoła Liderów, Pracownią Etnograficzną. W swojej pracy najczęściej odpowiada za działania koordynacyjne i rozwojowe.
dr Sebastian Szymański – jeden z twórców Narodowej Strategii Sztucznej Inteligencji (przewodniczący grupy etyczno-prawnej w zespole eksperckim Ministerstwa Cyfryzacji ds. polskiej strategii sztucznej inteligencji), członek Rady Cyfryzacji, wykładowca na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego (etyka w robotyce), autor książek, publicysta. Przetłumaczył bestseller „Sztuczna inteligencja” Jerry’ego Kaplana. Obecnie pracuje nad książką „Sztuczna inteligencja – etyka”.