Subskrybuj
Zapraszamy do skorzystania z naszego newslletera.
captcha 
Będziemy powiadamiać Ciebie o nowościach na stronie.

Światowy Dzień bez Papierosa - 31 maja 2020

31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Papierosa.

Światowy Dzień bez Papierosa został ustanowiony przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów.

Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. Dzień ma również zachęcić do 24 godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu na całym świecie.

Pamiętaj ! Nie ma „bezpiecznej” ilości wypalanych papierosów. Nawet kilka sztuk dziennie powoduje wzrost ryzyka zachorowania na raka.

Dym tytoniowy zawiera tysiące substancji chemicznych działających toksycznie na organizm. Palenie tytoniu to zabójczy nałóg. Dla nas samych i innych.

31 maja to Twój dzień na podjęcie ważnej decyzji i życie bez papierosa! Dla siebie samego i innych.

Wiele się mówi o złych skutkach palenia papierosów, niestety moda na palenie nie mija. Aby dotrzeć do młodych osób poprzez nowoczesne kanały komunikacyjne powstała aplikacja RZUĆ GO! Inicjatorami była Fundacja MSD dla Zdrowia Kobiet oraz Fundacja Promocji Zdrowia. Aplikacja jest przeznaczona dla młodych i ma wesprzeć motywację do rzucenia palenia.

Aplikację RZUĆ GO! Można pobrać ją bezpłatnie ze sklepu z aplikacjami właściwego dla danego urządzenia. Jak się okazuje wielu palaczy chciałoby rzucić palenie i niejednokrotnie podejmowało takie próby. Teraz, z aplikacją RZUĆ GO! Rozstanie z nałogiem może  stać się  łatwiejsze do osiągnięcia.

Kolejną aplikacją jest QuitNow! Rzuć palenie

QuitNow! to polska aplikacja dla rzucających palenie, zawierająca prostą listę osiągnięć, informacje o zmianach w organizmie byłego palacza, a dla potrzebujących mocniejszego wsparcia także czat grupowy, dostępny dla zalogowanych użytkowników. Aplikacja działa offline, ale można  samodzielnie zrobić kopię jej danych. 

Pomocną może też być aplikacja Flamy. Jest  to doskonała aplikacja, jeśli chcesz rzucić palenie z przyjacielem. Aplikacja proponuje 14-dniowe, szybkie wyzwanie w rzucaniu palenia. Płacąc abonament, możesz odblokować dłuższe wyzwanie „codziennie jeden mniej”. Na początku korzystania z aplikacji musisz podać cenę paczki papierosów i liczbę papierosów, które palisz codziennie, dzięki czemu Flamy podliczy także twoje oszczędności. Nie zabrakło tu osiągnięć, odznak i porad dla rzucających palenie.

Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku zachęca do skorzystania z dostępnych aplikacji, ewentualnie z pomocy psychologa lub lekarza. Do rzucenia palenia namawiają też uczestnicy konkursów profilaktycznych organizowanych przez CPUIS. Plakaty zostały wykonane przez uczniów giżyckich szkół:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jesteś tutaj: