Subskrybuj
Zapraszamy do skorzystania z naszego newslletera.
captcha 
Będziemy powiadamiać Ciebie o nowościach na stronie.

Piłeś? Nie jedź! - spotkania edukacyjne z młodzieżą

Ruszyły kolejne spotkania profilaktyczno-edukacyjne z uczniami szkół ponadpodstawowych w Giżycku. Działania pn. „Piłeś? Nie jedź!” mają na celu przekonanie młodych kierowców do tego, aby nie prowadzić auta pod wpływem alkoholu. Prelekcje prowadzą Mirosław Boć, funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Giżycku oraz przedstawiciele Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku Ewa Ostrowska i Dariusz Gajownik.

Nie istnieje żadna sprawdzona metoda, która pozwala określić ilość alkoholu, którą można wypić, aby nadal móc bezpiecznie prowadzić samochód. Jest natomiast udowodnione, że alkohol zmniejsza szybkość reakcji, ogranicza pole widzenia, powoduje błędną ocenę odległości i szybkości, a ponadto pogarsza koordynację ruchów i obniża koncentrację. Jazda po alkoholu nawet na krótkich dystansach czy bocznymi drogami nigdy nie jest bezpieczna.

Dlatego też prowadzone są działania promujące bezpieczne i odpowiedzialne zachowania na drogach, a przede wszystkim przypominające o zagrożeniach wynikających z lekkomyślności prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. „Piłeś? Nie jedź!" ma uświadamiać wszystkim kierowcom jaka odpowiedzialność na nich spoczywa.

Decydując się na jazdę pod wpływem alkoholu warto wiedzieć z jak poważnymi konsekwencjami wiąże się nasze zachowanie. W Polsce dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy musi być mniejszy niż 0,2 promila. Za uzyskanie lub przekroczenie dozwolonego limitu alkoholu w wydychanym powietrzu (czyli 0.1 mg w dm3 w wydychanym powietrzu lub 0,2 promila stężenia alkoholu we krwi) grozi grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat. Jeżeli poziom alkoholu we krwi jest większy i przekracza 0,5 promila kierujący dopuścił się przestępstwa, grozi za to pozbawienie wolności do 2 lat oraz zakaz prowadzenia samochodu nawet do 15 lat. Jednak największą ceną lekkomyślnego zachowania może być spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym, z którego konsekwencjami pozostaniemy do końca życia.

Spotkania zostały zrealizowane w Zespole Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Giżycku, Liceum Ogólnokształcącym nr 1 w Giżycku oraz Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Giżycku.

 

 

 

 

 

Jesteś tutaj: