Subskrybuj
Zapraszamy do skorzystania z naszego newslletera.
captcha 
Będziemy powiadamiać Ciebie o nowościach na stronie.

Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym i grze terenowej - w ramach "Programu Dotacyjnego "Niepodległa" 2019"

Uczcimy Niepodległość po raz kolejny !    

Miejska Biblioteka Publiczna w Giżycku w partnerstwie z Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej  zajęła 94 miejsce w "Programie Dotacyjnym "Niepodległa" 2019".

"Miejska integracja międzypokoleniowa"  to  3 miesięczny cykl wykładów historycznych i zajęć animacyjno-artystycznych zaplanowanych w Giżycku.  

Celem projektu jest nauka historii Polski skupiając się głównie na naszym Mieście Giżycku poprzez zabawę, zdrową rywalizację, integrację międzypokoleniowa, poznanie nowych technik plastycznych i kreatywne myślenie.

Pierwsza część zajęć plastycznych czyli rysunek, szkic oraz wykłady historyczne odbyła się w czerwcu. Głównym celem było poznanie lokalnych zabytków miasta Giżycko oraz nauka szkicu i światłocienia.

Zwiedzanie miasta i nauka rysunku w plenerze dała uczestnikom realny obraz zabytków.  Dzieci namalowały: Twierdzę Boyen, wieżę ciśnień, most obrotowy, zamek krzyżacki, piekarnię Rogelskiego, szpital, kościół ewangelicko-augsburski, Sanktuarium świętego Brunona, budynek poczty oraz XIX wieczne kamienice.

Kolejna technika to malowanie na szkle dzięki której zostały utrwalone ważne symbole narodowe, które należy szanować. Malowała zarówno młodzież jak i przedszkolaki.

Podczas warsztatów rozmawiano dużo o szacunku do symboli i ich znaczeniu. Odbyła się lekcja historii oraz mały quiz dla uczestników zajęć.

W opanowaniu trudnej techniki malowania portretów wychowawczyniom z klubu „Pełna Chata” pomogły  seniorki z Giżyckiego Uniwersytetu III Wieku.   Na powstałych obrazach znaleźli się: Józef Wybicki, Józef Piłsudski, Papież Polak – Jan Paweł II, Irena Sendlerowa oraz Wojciech Kętrzyński. Celem zajęć była integracja między pokoleniowa. Dzięki temu podopieczni klubu mogli zaczerpnąć wiedzy od seniorek oraz nauczyć się empatii i posłuchać jak wygląda przeszłość oczami naszych dziadków i dlaczego pamięć o odzyskaniu Niepodległości przez Polskę jest ważna.   

 Za pomocą pasteli zostały utrwalone piękne mazurskie krajobrazy. A pracami manualnymi zakończono część artystyczną.

 Stworzone grafiki będą uzupełnieniem mapy i scenariusza w miejskiej grze terenowej „Od niemieckiego Lotzen do polskiego Giżycka”

 

ZAPRASZAMY MIESZKAŃCÓW GIŻYCKA DO UDZIAŁU W KONKUSIE PLASTYCZNYM ORAZ MIEJSKIEJ GRZE TERENOWEJ.

 Konkurs plastyczny z nagrodami  „100 lat Niepodległej Polski oczami, dzieci, młodzieży i seniorów”

Czas trwania 1.08 – 12.08.2019. Dowolna interpretacja tematu oraz technika wykonania na formacie A4. Prace należy składać w Miejskiej Biblioteki Publicznej lub Klubie Młodzieżowym „Pełna Chata”  do 12 sierpnia 2019 (tam też można znaleźć pełny regulamin konkursu). Brak ograniczeń wiekowych.

 

MIEJSKA GRA TERENOWA  „Od niemieckiego Lotzen do polskiego Giżycka” odbędzie się w dniach 20 i 21 sierpień. Drużynę można zapisać w Młodzieżowym Klubie Pełna Chata do 15  sierpnia . Każda drużyna składająca się z maksymalnie 6 osób, w tym minimum 1 osoby dorosłej dostanie kartę pracy z mapą oraz zagadkami do rozwiązania na czas podczas spaceru przez miasto w dniu rozgrywek. Dla najszybszych trasa powinna zająć ok. godziny. Przy zapisach organizator wyznaczy dzień oraz godzinę startu w zależności od kolejności zgłoszeń

 Budżet przewidziany na nagrody dla uczestników konkursu i gry terenowej to 2 000 zł

Rozstrzygnięcie i wręczenie nagród odbędzie się na ognisku kończącym projekt na Wzgórzu Świętego Brunona w ostatnim tygodniu sierpnia.

 

Z projektu „Niepodległa” 2019 pozyskano 10 000 zł, które przeznaczone są  na zakup dobrej jakości materiałów plastycznych, dzięki którym stworzona została galeria prac dostępna podczas gry terenowej, a dzieci bezpłatnie mogą  brać udział w profesjonalnych zajęciach artystycznych. Warsztaty prowadzi pomysłodawczyni i autorka projektu Agnieszka Lesisz w Klubie Młodzieżowym "Pełna Chata" we współpracy z wychowawcami wszystkich placówek Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej.

 

Serdecznie zapraszamy do udziału .

 

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

 

 

 

 

  

Jesteś tutaj: