Subskrybuj
Zapraszamy do skorzystania z naszego newslletera.
captcha 
Będziemy powiadamiać Ciebie o nowościach na stronie.

Defibrylatory AED w Giżycku

31 maja br. w Giżycku zostały rozmieszone defibrylatory AED - urządzenia, które w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca, mogą uratować życie.  Zakup urządzeń AED został sfinansowany w ramach  Giżyckiego Budżetu Obywatelskiego, a realizacją zadania zajmowała się Ewa Ostrowska - dyrektor Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej we współpracy z II Zastępcą Burmistrza Giżycka Cezarym Piórkowskim.

Defibrylatory umieszczone są w następujących lokalizacjach: Ekomarinie, Pływalni Krytej MOSiR-u, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Twierdzy Boyen, Urzędzie Miejskim, Centrum Sportów Lodowych. Jeden defibrylator jest na wyposażeniu Straży Miejskiej.  Defibrylator na lodowisku będzie dostępny na zewnątrz całorocznie, gdyż został umieszczony w podgrzewanej gablocie, która także w zmiowych temperaturach zapewni sprawne działanie urządzenia. Defibrylator na Twierdzy Boyen będzie użytkowany w sezonie turystycznym, po tym okresie zostanie przeniesiony do Giżyckiego Centrum Kultury.

Pracownicy jednostek,  w których obiektach zostały zamontowane defibrylatory, 6 czerwca zostali przeszkoleni z ich obsługi. Warto jednak podkreślić, że AED są urządzeniami, które są niezwykle łatwe w użytkowaniu nawet dla osoby, która po raz pierwszy się z nim zetknęłą. W razie potrzeby wystarczy nacisnąć zielony przycisk startu, a urządzenie poprowadzi osobę udzielającą pomocy osobie poszkodowanej komunikatami głosowymi. Urządzenie jest całkowicie bezpieczne zarówno dla udzielającego pomocy jak i dla osoby ratowanej.

Dodatkowo przy defibrylatorach zostały zamieszczone schematy postępowania z użyciem AED w przypadku konieczności udzielenia pomocy. Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej przygotowało też ulotki z mapką rozmieszczenia defibrylatorów w mieście, które są dostępne w instytucjach miejskich.

Informacje o lokalizacji giżyckich  defibrylatorów zostały rozesłane do wielu służb i  instytucji, m.in. Komendy Powiatowej Policji, Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Powiatowej Straży Pożarnej,  Szpitala Powiatowego w Bartoszycach (obsługującego karetki w Giżycku), Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, Dyspozytorni Medycznej, Komendy Wojewódzkiej PSP  oraz Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Lokalizacje AED w Giżycku zostały również zgłoszone na ogólnpolską stronę www.ratujzsercem.pl (na razie są niewidoczne na mapach ze względów technicznych niezależnych od autorów projektu, niemniej jednak są  promowane na portalu społecznościowym Mapy AED w Polsce).

 

 

 

 

 

 

 

 

Jesteś tutaj: