Subskrybuj
Zapraszamy do skorzystania z naszego newslletera.
captcha 
Będziemy powiadamiać Ciebie o nowościach na stronie.

31 maja - Światowy Dzień bez Tytoniu

Wspólnie z  Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Giżycku oraz Powiatowym Zespołem Koordynującym ds. Antynikotynowych przypominamy o zbliżającym się Światowym Dniu Bez Tytoniu, który obchodzony jest corocznie 31 maja. Dzień ten ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia, aby zwrócić uwagę na szkodliwość palenia. Tematem tegorocznych obchodów jest Ramowa Konwencja Światowej Organizacji Zdrowia o Ograniczeniu Użycia Tytoniu.

 

To pierwszy międzynarodowy traktat uchwalony przez Światowe Zgromadzenie Zdrowia w 2003 roku (Polska przystąpiła do Konwencji w 2006 roku).

Dokument jest odpowiedzią na szerzącą się epidemię palenia tytoniu.
Celem Konwencji i jej protokołów jest ochrona obecnie żyjących oraz przyszłych pokoleń przed zdrowotnymi, społecznymi, środowiskowymi i ekonomicznymi następstwami konsumpcji wyrobów tytoniowych i narażenia na dym tytoniowy.

Palenie tytoniu jest jednym z poważnych współczesnych zagrożeń cywilizacyjnych. Biorąc pod uwagę ilość wypalanych  papierosów można powiedzieć, że mamy do czynienia z epidemią nikotynową. Skala rozpowszechnienia tego zjawiska, strat ponoszonych przez społeczeństwo  i gospodarkę jest  ogromna.

 Palenie tytoniu  jest  przyczyną przedwczesnych zgonów na całym świecie. Żaden inny pojedynczy czynnik nie ma tak istotnego negatywnego wpływu na stan zdrowia ludzi jak tytoń. Na choroby odtytoniowe każdego roku umiera 5 mln ludzi. Wedle szacunków Światowej Organizacji Zdrowia jeżeli obecna tendencja utrzyma się w 2030 roku z powodu palenia tytoniu może umrzeć rocznie 8 mln osób.

Uzależnienie od tytoniu jest uznawane jako jednostka chorobowa. W międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD 10) posiada oznaczenie  F 17.

  Zespół uzależnienia od tytoniu  charakteryzuje się:

- silną  potrzebą używania tytoniu, pomimo wiedzy o szkodliwych następstwach;

- trudnościami kontrolowania tego zachowania;

- preferowaniem  palenia tytoniu ponad inne zajęcia i obowiązki.

 

Najważniejsze wskaźniki uzależnienia to:

- budzenie  się w nocy ,,na papierosa";

- zapalanie  papierosa w pierwszych minutach po przebudzeniu;

- wypalanie  dużej liczby papierosów dziennie.

 Trzeba pamiętać iż negatywne skutki palenia tytoniu nie ograniczają się jedynie do samych palaczy. Osoby znajdujące się w otoczeniu palących zmuszone są do inhalowania toksycznych składników dymu, pochodzącego z dwóch strumieni: głównego oraz bocznego ze wszystkimi tego konsekwencjami zdrowotnymi. Przewlekłe narażenie na działanie dymu papierosowego jest przyczyną wielu chorób takich jakie dotykają samych palaczy np. rak płuc, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego (alergie i przewlekła obturacyjna choroba płuc).

 Zachęcamy Państwa do  promowania mody na niepalenie  poprzez uświadamianie uczniom szkód związanych  z paleniem papierosów  oraz przedstawiania korzyści wynikających z zerwania z nałogiem a także  do podejmowania działań skierowanych do rodziców i opiekunów, mających na celu informowanie ich o wpływie biernego palenia na zdrowie dzieci . Państwa działania możemy wspomóc materiałami antytytoniowymi tj, ulotki i plakaty.

 

Jesteś tutaj: