Subskrybuj
Zapraszamy do skorzystania z naszego newslletera.
captcha 
Będziemy powiadamiać Ciebie o nowościach na stronie.

Akcja STOP 18 w Giżycku

Od 15 listopada br. wejdzie w życie ustawowy obowiązek umieszczania w każdym punkcie sprzedaży wyrobów tytoniowych widocznej i czytelnej informacji: "Zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom do lat 18".

W związku z tym ramach ogólnopolskiego programu STOP!  funkcjonariusze Policji , przedstawiciele Centrum Profilaktyki i Straży Miejskiej odwiedzają we wrześniu  sprzedawców wyrobów tytoniowych, aby przypomnieć im o ich prawach i konsekwencjach łamania przepisów.

Program Odpowiedzialnej Sprzedaży STOP 18! to największa akcja w Polsce zapobiegającą dostępowi niepełnoletnich do wyrobów tytoniowych. Jednocześnie jest on częścią rządowego programu "Razem Bezpieczniej", który realizowany jest przez promowanie przepisów prawa dotyczących między innymi zakazu sprzedaży wyrobów tytoniowych małoletnim.

Przedstawiciel Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej, Policjanci i funkcjonariusz Straży Miejskiej uświadamiali  w dniu 10.09.2010 r. sprzedawców, że mają prawo żądać dokumentów potwierdzających pełnoletniość osoby, która chce kupić papierosy. Działania ta mają na celu  zwiększenie świadomości prawnej sprzedawców, co przełoży się na zwiększenie przestrzegania zakazu sprzedaży wyrobów tytoniowych najmłodszym.

Sprzedaż wyrobów tytoniowych małoletnim lub nieumieszczenie informacji: ?Zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom do lat 18 (art. 6 ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych)? będzie wykroczeniem podlegającym karze grzywny do 2000zł.

Jednocześnie informujemy , że uruchomiona została specjalna strona internetowa, na której anonimowo można zgłaszać punkty handlowe, co do których istnieją ?podejrzenia?, że łamią one prawo w tym obszarze, tj. sprzedają wyroby tytoniowe małoletnim - www.sklepdokontroli.pl.

Naklejki "Zakaz  sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom do lat 18" dla sprzedawców, do których nie dotarli uczestnicy akcji , są dostępne w biurze Centrum Profilaktyki.

Jesteś tutaj: