Subskrybuj
Zapraszamy do skorzystania z naszego newslletera.
captcha 
Będziemy powiadamiać Ciebie o nowościach na stronie.

Centrum Profilaktyki w Giżycku

Poznajemy historię Polaków ważnych dla naszego kraju i malujemy portrety na płótnie realizując "Program Dotacyjny "Niepodległa" 2019"

Poznajemy historię Polaków ważnych dla naszego kraju i malujemy portrety na płótnie realizując program  "Niepodległa" 2019

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Giżycku w partnerstwie z Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej  zajęła 94 miejsce w "Programie Dotacyjnym "Niepodległa" 2019".

" 100 lat niepodległej Polski oczami dzieci, młodzieży i seniorów. Miejska integracja międzypokoleniowa"  to  3 miesięczny cykl wykładów historycznych i zajęć animacyjno-artystyczny zaplanowanych w Giżycku.  

 

Angażujemy dzieci i młodzież do tworzenia i kreatywnego myślenia. Zajęcia prowadzimy na podstawie książki „ Kocham Polskę – Elementarz dla dzieci” (Joanna i Jarosław Szarkowie) oraz „ Giżycko. Miasto i ludzie.” (Praca zbiorowa pod redakcją Grzegorza Białuńskiego) oraz własnej wiedzy. Śliczne ilustracje, jasno opisane zagadnienia i ciekawa tematyka zachęca do interpretacji i działania. Wykorzystamy tematy z książki, które rozłożymy na 3 miesięczny cykl zajęć. Pracujemy  wg. motta: "Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi - zapamiętam. Zaangażuj mnie a zrozumiem".

 

Za nami 6 spotkań - Malowanie na płótnie – wizerunek osób wartych wspomnień. Portrety.

Na naszych obrazach znaleźli się: Józef Wybicki – „ Jeszcze Polska nie zginęła, czyli o Polskim hymnie narodowym”. „Naczelny wódz – Józef Piłsudski” „Papież Polak – Jan Paweł II” „Irena Sendlerowa – działaczka z powołania” Oraz nasz miejski historyk Wojciech Kętrzyński.

W opanowaniu trudnej techniki malowania portretów pomogły nam seniorki z kółka artystycznego z Giżyckiego Uniwersytetu III Wieku. 

Naszym celem była integracja między pokoleniowa. Dzięki temu nasi podopieczni mogli zaczerpnąć wiedzy od seniorek oraz nauczyć się empatii i posłuchać jak wygląda przeszłość oczami naszych dziadków i dlaczego pamięć o odzyskaniu Niepodległości przez Polskę jest ważna.   

Dzieci również mogły zostać „wykładowcami” i podzielić się ze swoimi kolegami wiedzą o znanych polakach, która w sierpniu przyda im się podczas rozwiązywania zagadek w miejskiej grze terenowej oraz podczas nauki w szkole.

Kolejnym etapem będzie malowanie pastelami mazurskich krajobrazów.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Zapraszamy serdecznie do zapisów na zajęcia.

 

 

 

 

 

 

   

Jesteś tutaj: