Subskrybuj
Zapraszamy do skorzystania z naszego newslletera.
captcha 
Będziemy powiadamiać Ciebie o nowościach na stronie.

Pierwszy dzień wiosny - nie sprzedajemy alkoholu nieletnim!

Pierwszy dzień wiosny jest tradycyjnie "dniem wagarowicza". Mimo wielu ciekawych inicjatyw w szkołach, część dzieci i młodzieży unika w tym dniu lekcji i spędza czas w różny sposób. Dlatego też właśnie w  środę policjanci przeprowadzili wzmożone działania polegające między innymi na kontrolach miejsc, w których spotykają się młodzi ludzie.
 
Funkcjonariusze sprawdzali czy młodzież pierwszy dzień wiosny spędzała zgodnie z prawem. Ponadto policjanci w ramach działań wspólnie z panią Ewą Ostrowską - Dyrektor Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku przekazywali sprzedawcom placówek handlowych list z apelem o przestrzeganiu przepisów Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.  Odwiedzono kilkadziesiąt punktów sprzedaży alkoholu.
 
 Poniżej treść listu do sprzedawców:
 

Alkohol jest jednym z największych zagrożeń dotykających dziś młodych ludzi. Często tworzy poważne problemy i zwiększa ryzyko wystąpienia wielu niebezpiecznych sytuacji:
- wypadków drogowych,
- utonięć,
- konfliktów z prawem,
- niechcianych kontaktów seksualnych,
- zwiększa prawdopodobieństwo, że młody człowiek stanie się ofiarą lub sprawcą przestępstwa.
Dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą Nie sprzedawajcie i nie podawajcie piwa, wina lub jakichkolwiek napojów spirytusowych osobom, które nie ukończyły 18. roku życia.
Aby się o tym przekonać i aby mieć pewność, iż nie popełniacie przestępstwa - macie prawo zażądać dokumentu potwierdzającego wiek klienta. To prawo daje Wam art. 15 ust. 2 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, który mówi:
W przypadku wątpliwości co do pełnoletniości nabywcy sprzedający lub podający napoje alkoholowe uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy.
Przypominamy, że zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi sprzedaż alkoholu nieletnim jest przestępstwem (art.43 cyt. ustawy). Sądy karne orzekające w takich sprawach mogą nie tylko ukarać wysoką grzywną, ale także orzec przepadek napojów alkoholowych, chociażby nie były własnością sprawcy.
Ponadto, niezależnie od postępowania karnego prowadzone jest administracyjne w kierunku cofnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych (zgodnie z art.18 ust.10 cyt. ustawy). Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, iż jednorazowe nieprzestrzeganie zakazu sprzedaży napojów alkoholowych osobom do lat 18 stanowi przesłankę cofnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych wydanego przez wójta, burmistrza, zaś wina nie jest elementem konstrukcyjnym przesłanki nakazującej organowi cofnięcie zezwolenia.
Sprzedając jedną butelkę piwa niepełnoletniej dziewczynie lub chłopcu naprawdę można wiele stracić.
Wiemy, że wśród Państwa jest wielu uczciwych sprzedawców, którzy oprócz roli handlowca stawiają się w roli obywatela i zwracają uwagę komu sprzedają alkohol. Chcemy, aby szeregi odpowiedzialnych i rzetelnych sprzedawców stale się zwiększały. Aby każdy z Państwa miał świadomość, że sprzedaż alkoholu nieletnim to nie tylko przestępstwo, ale także wielka szkoda wyrządzona młodemu człowiekowi, jego rodzicom i najbliższym.
Policjanci województwa warmińsko - mazurskiego



Jesteś tutaj: