Subskrybuj
Zapraszamy do skorzystania z naszego newslletera.
captcha 
Będziemy powiadamiać Ciebie o nowościach na stronie.

Światowy Dzień Rzucania Palenia 15.11.2018

Około 8 mln osób w Polsce nadal pali papierosy, mimo że zmniejsza się liczba osób palących. 15 listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. W tym roku wspólnie z Państwową Stacją Sanitarono-Epidemiologiczną kierujemy prośbę o rzucenie palenia do rodzin spodziewających się dziecka i mających dzieci. Bezwzględnie nie palić papierosów powinny kobiety w ciąży. Badania naukowe wykazały, że ponad 50% czynników rakotwórczych znajdujących się w dymie papierosowym przenika przez łożysko i dostaje się do organizmu dziecka. Przed biernym paleniem należy chronić też  małe dzieci. Te, które są narażane na bierne palenie częściej chorują min na astmę, zapalenie płuc, choroby układu krążenia i mają zmniejszoną odporność.

 

Przypominamy, że wg ustawy o „Ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych” nie wolno palić papierosów i e-papierosów np. na placu zabaw dla dzieci, w placówkach służby zdrowia oraz oświaty.

 

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Pomysł obchodów narodził się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia.

Realizacja planu Europy wolnej od dymu tytoniowego osiągana jest poprzez tworzenie społecznego i politycznego poparcia idei - organizowanie w skali populacyjnej, ogólnokrajowej i lokalnej kampanii zdrowotnych promujących zdrowy, wolny od dymu tytoniowego styl życia.

Jesteś tutaj: