Subskrybuj
Zapraszamy do skorzystania z naszego newslletera.
captcha 
Będziemy powiadamiać Ciebie o nowościach na stronie.

Wakacje z Centrum Profilaktyki dobiegają końca

Markową imprezą Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej jest już od lat „Bajkowe Lato ze Świetlicą”. W wakacyjne czwartki w godzinach 11.00 – 13.00 na dzieci i całe rodziny czekały atrakcje artystyczne, konkurencje sportowe, zajęcia integracyjne. Bajkowe Lato w 2018 r. odbyło się w kilku lokalizacjach – na Plaży Miejskiej, przy Świetlicy Socjoterapeutycznej, nad kanałem przy Parafii Św. Ducha i na Wilanowie przy SP 3. Każdy chętny mógł więc dotrzeć i skorzystać z animacji.
Ale oczywiście oferta Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej była dużo bogatsza. Dzieci od poniedziałku do piątku miały zorganizowane zajęcia świetlicowe – w Młodzieżowym Klubie Integracji Społecznej „Pełna Chata” i w Świetlicy Socjoterapeutycznej. Dzieci codziennie miały inne atrakcje – wyjścia na podwórko, na plażę, na ściankę wspinaczkową , brały udział w zajęciach sportowych, artystycznych, tanecznych. Uczestniczyły również w wycieczkach – do stajni Miła, Mazurolandii, Wioski Indiańskiej w Spytkowie oraz na rejs dezetami w Rynie. Łącznie z tej formy wypoczynku skorzystało 60 dzieci.
Nowością w tym roku była w wakacje organizacja gry terenowej – wielopokoleniowej. Gra odbyła się 10 lipca na trasie od Hotelu St. Bruno na Wzgórze Świętego Brunona. Ze względu na charakter roku 2018 miała tematykę związaną ze 100 – leciem odzyskania Niepodległości.
W rozgrywkac h wzięły udział 4 drużyny 8-10 osobowe: Młode Wilczki (studenci Giżyckiego UTW), Legioniści (dzieci z Pełnej Chaty), Kolumbowie (podpieczni Streetworking Giżycko) oraz Piłsudczycy (dzieci ze Świetlicy Socjoterapeutycznej). Każda drużyna miała te same zadania, ukryte w różnych miejscach po trasie. Zadania związane były oczywiście z tematyką 100 lat Niepodległej Polski. Rozpoczęły się zapaleniem znicza pod pomnikiem w Parku Rogera Goemera. Wśród licznych zadań były: znajomość hymnu, rozpoznawanie postaci historycznych, malowanie godła Polski za pomocą farb i stempli z ziemniaka, odznaczanie stolic Polski na mapie, rozpoznawanie melodii patriotycznych, kompletowanie stroju żołnierskiego, udzielanie pomocy przy złamaniu kończyny, tworzenie kotylionu. Były też zadania humorystyczne i ruchowe – przeciąganie liny, liczenie schodów na wzgórzu, usiądź na ławkę i popatrz w niebo, każdy z drużyny też musiał powiedzieć trzy miłe rzeczy o sobie (co wbrew pozorom nie było dla niektórych takie łatwe). Zadaniem końcowym, a jednocześnie najbardziej wspominanym był „Pewex”, czyli wydawka kiełbasek, picia oraz chleba w oddzielnych kolejkach – dzięki znalezionym na trasie kartkom żywnościowym uczestnicy mogli odebrać prowiant. Każda drużyna również na trasie miała ukryte kolorowe kartki z literami, gdzie w ramach integracji na koniec zabawy ułożone zostało wspólne hasło – 100 lat Niepodległej Polski.
Gra okazała się bardzo atrakcyjna, planujemy więc jej powtórzenie dla szerszego kręgu osób.

Kolejną nowością w tym sezonie były "żywe szachy". Po raz pierwszy zorganizowana została gra w plenerze - na dużej szachownicy przy Orliku przy ul. Królowej Jadwigi. W rolę pionków wcielili się podopieczni Swietlicy Socjoterapeutycznej, Młodzieżowego Klubu Integracji Społecznej oraz studenci Giżyckiego Uniwersytetu III Wieku. Żywe szachy to inicjatywa propagatora tej formy rywalizaji umysłowej Zygmunta Raczkowskiego, pomysł podchwyciła dyrektor CPUIS Ewa Ostrowska i wychowawczynie z Pełnej Chaty. Gra była poprowadzona według wesołego scenariusza, pierwszy raz nie było zapewne idealnie, ale na pewno zabawnie.

Już teraz zapraszamy w roku szkolnym na zajęcia dla dzieci i młodzieży w naszej świetlicy i klubie. Informacji udzielają wychowawcy.

Jesteś tutaj: