Subskrybuj
Zapraszamy do skorzystania z naszego newslletera.
captcha 
Będziemy powiadamiać Ciebie o nowościach na stronie.

Fonoholizm - warto zapoznać się z raportem badań

Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego razem z Fundacją Dbam o Mój Z@sięg przez dwa lata prowadzili cykl badań poświęconych zjawisku fonoholizmu, czyli uzależnieniu od telefonów komórkowych . To pierwsze tak duże badania fonoholizmu (nałogowe używanie telefonu) w Polsce. Objęły grupę 22 tysięcy dzieci i młodzieży, w tym także z Giżycka. Przebadano też 3,5 tysiąca nauczycieli, których przede wszystkim przepytywano czy zauważają zjawisko uzależnienia od telefonów komórkowych i co wiedzą na temat cyberprzemocy. Uczniowie szkół podstawowych przyznali, że rozpoczęli regularne korzystanie z telefonów w wieku 9 lat, gimnazjaliści w wieku 10 i pół, a uczniowie szkół średnich w wieku 11 i pół roku. Oznacza to, że wiek rozpoczęcia korzystania z telefonów obniża się i najprawdopodobniej wciąż będzie się obniżać.

Badania te zostały opracowane w formie raportu, który swoją premierę miał podczas ogólnopolskiej konferencji w Gdyni (1-3 grudnia 2016 ) poświęconej mobilności w sieci. W konferencji tej uczestniczyły przedstawicielki z Giżycka.

 

Raport ten jest też dostępny w Giżycku – dyrektor Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej Ewa Ostrowska przekazała publikację do Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.

 

Maciej Dębski, socjolog i założyciel Fundacji Dbam o mój Z@sięg, mówi, że z samą definicją fonoholizmu mogą być kłopoty. Nałogowe korzystanie z telefonu komórkowego łatwiej rozpoznać po symptomach niż sprecyzować w jednej formułce. Z pewnością mamy czynienia z pokoleniem "always on". W dzisiejszym świecie trudno żyć bez internetu, komórki, komputera. Dzieci i młodzież spędzają coraz więcej czasu w świecie cyfrowych mediów. Konsekwencją mogą być problemy z nauką i koncentracją, mową, spadek aktywności szkolnych i pozaszkolnych oraz stosowanie różnych form przemocy. Również bezsenność, depresja, otyłość, to niebezpieczne konsekwencje korzystania z nowych mediów.

 Z ogólnopolskich badań wynika, że 2-3 procent młodzieży przejawia wyraźne symptomy uzależnienia od urządzeń podłączonych do sieci internetowej. Co ciekawe, z badań wynika, że dziewczęta przejawiają wyższe wyniki w ogólnej skali fonoholizmu.

 

Symptomy dotyczą zarówno emocji (brak poczucia bezpieczeństwa, brak poczucia wpływu na dziejące się wydarzenia i lęk związany z byciem poza głównym nurtem życia), ale też i zachowań (nie rozstawanie się z aparatem, ciągłe dotykanie go, częste odblokowywanie ekranu, nałogowe czekanie na kontakt, bycie w gotowości do takiego kontaktu zarówno o każdej porze dnia i nocy). Co ciekawe, okazuje się, że grupą bardziej zagrożoną fonoholizmem od młodzieży jest pokolenie obecnych 30-40 latków. To pokolenie, które porzuciło telewizję na rzecz czerpania informacji z Internetu. Oni bardziej są "always on" niż dzieci i młodzież.

Zachęcamy do zapoznania się z raportem dotyczącym fonoholizmu, dostępnym w naszych giżyckich bibliotekach.

 

Jesteś tutaj: