Subskrybuj
Zapraszamy do skorzystania z naszego newslletera.
captcha 
Będziemy powiadamiać Ciebie o nowościach na stronie.

Dyplom dla Miasta Giżycka

za szczególnie innowacyjne rozwiązania zgłoszone do konkursu

"SAMORZĄD PRZYJAZNY SENIOROM"

Miasto Giżycko otrzymało wyróżnienie  za szczególnie innowacyjne rozwiązania zgłoszone do konkursu "SAMORZĄD PRZYJAZNY SENIOROM" zorganizowanego przez parlamentarny zespół ds. osób starszych we współpracy ze Związkiem Regionów, Związkiem Powiatów Polskich, Związkiem Miast Polskich, Związkiem Gmin Wiejskich oraz pismem samorządu terytorialnego "Wspólnota" pod patronatem Filipa Kaczmarka, posła do parlamentu europejskiego.

Kapituła konkursu przyznała 4 równorzędne wyróżnienia.

Giżycko znalazło się wśród takich miast jak Tychy, Czeladź i  Piekary Śląskie.

Podsumowanie konkursu i  ogłoszenie wyników odbyło się 5 listopada br. w sali kolumnowej Sejmu RP. Dyplom  z rąk senatora Mieczysława Augustyna odebrała Ewa Ostrowska - Dyrektor Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w towarzystwie Eweliny Chmielewskiej z Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Giżycku. Uczestnikom konferencji przedstawiono działania samorządu miasta Giżycka na rzecz seniorów - prezentację przygotowała i przedstawiła dyrektor Ewa Ostrowska.

Konkurs "Samorząd przyjazny seniorom" adresowany był do samorządów wszystkich szczebli, które w latach 2008-2010 realizowały lub realizują programy przeciwdziałające wykluczeniu społecznemu osób starszych. Swój projekt do konkursu złożyło Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej , które realizuje program "Żyj aktywnie" - profilaktyka zdrowotna na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych w Mieście Giżycku. Głównym celem programu jest promocja zdrowego stylu życia - właściwego odżywiania, aktywności fizycznej i intelektualnej, poszerzenie informacji o chorobach III wieku i niesieniu pomocy w przypadkach nagłych i paliatywnych. Program sprzyja rozwojowi zainteresowań, nawiązywania kontaktów i przyjaźni, zapobiega poczuciu pustki oraz osamotnienia. Wpływa na wzrost pozytywnej samooceny. Założone cele są  realizowane w różnych formach działań profilaktycznych i rehabilitacyjnych aktywizujących starsze i niepełnosprawne osoby tak w sferze intelektualnej jak i fizycznej.  Zadania te realizowane są przez samorząd Miasta Giżycka poprzez pracę Klubu Seniora działającego w strukturach Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku (jednostki budżetowej Gminy Miejskiej Giżycko), współpracę z Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów (współfinansowanie działań - granty) oraz inne jednostki miejskie. Program sprzyja integracji osób starszych z innymi grupami wiekowymi, przy  współpracy z dziećmi ze Świetlicy Socjoterapeutycznej , dziećmi z giżyckich przedszkoli i szkół, imprezy są otwarte  dla rodzin i mieszkańców. Zaangażowanie władz miasta Giżycka w dbałość o zdrowie i samopoczucie mieszkańców w wieku starszym zaowocowało inicjatywą utworzenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Jesteś tutaj: